Nová výstava v Thurzovom dome ponúka jedinečnú príležitosť preskúmať fascinujúcu cestu, ktorú ľudstvo absolvovalo v oblasti komunikácie a technológií. Od prvých telegrafických káblov až po siete rýchleho internetu, sme svedkami neuveriteľného vývoja, ktorý nám otvoril nové možnosti komunikácie a spojenia s celým svetom.
Zobraziť tlačovú správu
Výstava, ktorá približuje rodinný život zvierat, predstaví návštevníkom rôzne spôsoby starostlivosti rodičov o svoje potomstvo v prírode.
Zobraziť tlačovú správu
Veľkolepé dielo prof. Dr. Adalberta Seitza s názvom Veľké motýle sveta bude po prvýkrát vystavené v plnom rozsahu vo všetkých troch jazykových verziách v Tihányiovskom kaštieli Stredoslovenského múzea.
Zobraziť tlačovú správu
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja Vás srdečne pozýva na slávnostnú vernisáž výstavy V meste Betleme. Vianočná tradícia Betlehemov je na svete už 800 rokov a každoročne sa aj dnes vracia do príbytkov kresťanov. Krásu 21 betlehemov z rôznych materiálov i tradičný interiér domu pripraveného pre prijatie koledy Betlehemcov na všetkých čaká v Thurzovom dome. Vernisáž 9.novembra 2023 o 16:00 h. Thurzov dom Tešíme sa na stretnutie s Vami v pokojnom vianočnom prostredí.
Zobraziť tlačovú správu
Výstavu otvárame 21.septembra o 16:00 hod. v Tihányiovskom kaštieli.
Na návštevníka čaká viac než 30 druhov a spomedzi nich – stovky živých, exotických švábov z rôznych kútov sveta. Dočasne sa do múzea nasťahujú zo súkromnej zbierky profesionálneho chovateľa Mareka Bartoša. Vidieť pod jednou strechou desiatky druhov a stovky jedincov tohto exotického hmyzu, vo veľkostiach od maličkých až po doslova obrie, nie je reálne možné ani v popredných zoologických záhradách Európy.
Zobraziť tlačovú správu
Stredoslovenské múzeum získalo 19. septembra 2023 počas galaprogramu v Slovenskej filharmónii ocenenie za viaceré nadštandardné počiny v oblasti ochrany a prezentácie kultúrneho dedičstva. Patrí medzi ne záchrana stredovekého Oltáru očisťovania Panny Márie s oltárnym obrazom Spev Simeona umiestneným na hrade Ľupča, realizácia novej stálej expozície o histórii stredného Slovenska pod názvom Transithistory v Thurzovom dome na námestí SNP v B. Bystrici a realizácia audiovizuálneho viacjazyčného sprievodcu po vzácnej renesančnej Zelenej miestnosti v Thurzovom dome.
Zobraziť tlačovú správu
Zelená sieň v Thurzovom dome sa dočkala ďalšej modernizácie a pre návštevníkov je opäť atratktívnejšia.
Zobraziť tlačovú správu
Aj keď sú minerály klasifikované ako neživé prvky našej prírody, sú dôkazom mnohých tajomstiev na Zemi a odhaľujú nám jej ďalekú minulosť. Ich jedinečnosť budete môcť vidieť na výstave v Tihányiovskom kaštieli, ktorá sa v mesiaci august doplní aj o kvety púšte – kaktusy a sukulenty.
Zobraziť tlačovú správu
Rok 2024 sa v Stredoslovenskom múzeu nesie v znamení viacerých jubileí. Ubehne 115 rokov od otvorenia prvej múzejnej expozície, 35 rokov od otvorenia Prírodovednej expozície v Tihányiovskom kaštieli, 15 rokov od otvorenia novej expozície v Matejovom dome a v neposlednom rade 135 rokov od založenia múzea. Narodeniny múzea tak spoločne oslávime v hradnom areáli v Matejovom dome presne na deň podpisu zakladacej listiny múzea 12. júla od 17:00 hodiny.
Zobraziť tlačovú správu
Stála expozícia Tranzithistory, ktorá sa nachádza v Thurzovom dome Stredoslovenského múzea sa môže v tomto období pochváliť novým audiosprievodcom, ktorý návštevníkom prináša ešte hlbší a interaktívnejší zážitok z poznania. Spojením tradičného múzejného prostredia s modernými technológiami sa podarilo vytvoriť návštevnícky komfortnú pomôcku. Tá umožňuje vychutnať si expozíciu s pútavo nahovoreným sprievodným slovom.
Zobraziť tlačovú správu
Pre malých aj veľkých fanúšikov stavebnice známej po celom svete prichádza do Tihányiovského kaštieľa jedinečná výstava objektov postavených výhradne z LEGO® kociek. Interaktívna a fascinujúca výstava ukáže návštevníkom pohľad na svet slávnych stavebníc a predvedie úžasné diela vytvorené z tisícov kociek, ktoré potešia deti aj dospelých.
Zobraziť tlačovú správu
Brošňa z ružového zlata s gravírovanými lupeňmi a s osadenými piatimi diamantmi od banskobystrického zlatníka a optika Alexandra Stollmanna sa stala predlohou pre Annu Lehotskú na výrobu repliky tohto historického šperku. Ešte počas štúdia na Súkromnej škole umeleckého priemyslu Hodruša-Hámre ju práce zlatníckych remeselníkov v našom meste očarili.
Zobraziť tlačovú správu
Dominantnou témou publikácie Zlatníctvo v meste Banská Bystrica v 18. a 19. storočí sa stáva, ako napovedá názov, zlatníctvo. V tomto období fungovalo v meste niekoľko desiatok zlatníckych majstrov, ktorých spájali profesijné, rodinné aj priateľské väzby.
Zobraziť tlačovú správu
Artefakty zlatníctva z prostredia stredoslovenských banských miest boli historikmi umenia hodnotené vždy vysoko, a to predovšetkým vďaka kvalite zachovaného pamiatkového fondu. V súčasnosti evidujeme viaceré solitéry či väčšie kolekcie, ktoré produkovali jednak domáce zlatnícke dielne, no na základe komparatívnych štúdií i nových pramenných materiálov je zrejmé, že na naše územie boli kontinuálne distribuované aj výnimočné importy, ktoré pozoruhodne dokresľujú elitné prostredie stredoslovenských banských miest v ranom novoveku.
Tlačová správa
Obec Poniky, zasadená do malebného prostredia stredoslovenských hôr, ukrýva jeden z najvýznamnejších architektonických klenotov Slovenska – ranogotický kostol svätého Františka Serafínskeho. Táto historická stavba, postavená v 14. storočí, patrí k najlepšie zachovaným príkladom stredovekej sakrálnej architektúry a to nielen v regióne. Kostol, známy svojou bohatou nástennou výzdobou a historickým významom, láka nielen milovníkov histórie, ale aj tých, ktorí hľadajú duchovné a estetické zážitky. V tomto období uzrie svetlo sveta dlho očakávaná publikácia venovaná práve tomuto skvostu.
Tlačová správa
Osobitné miesto v slovenskej historiografii po roku 1945 patrí protifašistickému odboju a Slovenskému národnému povstaniu ako významným častiam slovenských dejín. Pohľad na túto problematiku sa však počas dekád menil v závislosti od politického režimu, ktorý v krajine vládol. Emeritný profesor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Karol Fremal venoval značnú časť svojho vedeckého výskumu práve tomuto obdobiu našich dejín. Aké boli jednotlivé etapy vývoja slovenskej historiografie protifašistického odboja prezradí na prednáške venovanej 80. výročiu Slovenského národného povstania v Thurzovom dome.
Tlačová správa
Snaha Komunistickej strany Československa o dôslednú ateizáciu spoločnosti kráčala počas obdobia rokov 1948-1989 ruka v ruke so zámerom zmeniť spôsob slávenia rôznorodých sviatkov a výročí podľa aktuálnych potrieb a zámerov vládnucej strany. V zakladajúcom období komunistického režimu (1948-1953) sa dotkla aj jedných z najobľúbenejších sviatkov roka – Vianoc. Detské predstavy o Ježiškovi museli ustúpiť novo presadzovanému vzoru sovietskeho Deda Mráza, z vianočných výjavov sa mali pod tlakom nutnosti vytratiť bacuľatí anjeli či Traja králi. Ako vyzerala propaganda verzus realita ukáže vo svojej prednáške hosť na Stretnutiach s minulosťou v Thurzovom dome.
Tlačová správa
Dnešné Stredoslovenské múzeum prechádzalo rôznymi vývojovými peripetiami. Vzniklo v roku 1889, niekoľkokrát zmenilo expozičné priestory a darmi významných obyvateľov mesta aj Zvolenskej župy sa postupne rozrastal aj jeho zbierkový fond. Múzeum napokon získalo od mesta vzácnu historickú budovu z 15. storočia – Matejov dom, v ktorom sa v roku 1909 otvorila historicky prvá expozícia. Jej súčasťou boli aj predmety sakrálneho charakteru, ktoré zapožičali katolícke a evanjelické kostoly. Ich historická aj remeselná hodnota však bola v socialistickom období potlačená, z expozície boli odstránené a nahradené národopisnými predmetmi. Medzi devocionáliami sa nachádzalo aj 5 vzácnych eucharistických kalichov – 5 zabudnutých zlatníckych diel.