Press centrum

Stredoslovenské múzeum Banská Bystarica

PR MANAŽÉR
MGR. DANA KURTÍKOVÁ

kurtikova@ssmuzeum.sk +421 911 055 330
Thurzov dom, Nám. SNP č. 4, Banská Bystrica

Tlačové správy

Nová výstava v Thurzovom dome ponúka jedinečnú príležitosť preskúmať fascinujúcu cestu, ktorú ľudstvo absolvovalo v oblasti komunikácie a technológií. Od prvých telegrafických káblov až po siete rýchleho internetu, sme svedkami neuveriteľného vývoja, ktorý nám otvoril nové možnosti komunikácie a spojenia s celým svetom.

Zobraziť tlačovú správu 

Výstava, ktorá približuje rodinný život zvierat, predstaví návštevníkom rôzne spôsoby starostlivosti rodičov o svoje potomstvo v prírode.

Zobraziť tlačovú správu 

Veľkolepé dielo prof. Dr. Adalberta Seitza s názvom Veľké motýle sveta bude po prvýkrát vystavené v plnom rozsahu vo všetkých troch jazykových verziách v Tihányiovskom kaštieli Stredoslovenského múzea.

Zobraziť tlačovú správu 

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja Vás srdečne pozýva na slávnostnú vernisáž výstavy V meste Betleme. Vianočná tradícia Betlehemov je na svete už 800 rokov a každoročne sa aj dnes vracia do príbytkov kresťanov. Krásu 21 betlehemov z rôznych materiálov i tradičný interiér domu pripraveného pre prijatie koledy Betlehemcov na všetkých čaká v Thurzovom dome. Vernisáž 9.novembra 2023 o 16:00 h. Thurzov dom Tešíme sa na stretnutie s Vami v pokojnom vianočnom prostredí.

Zobraziť tlačovú správu 

Výstavu otvárame 21.septembra o 16:00 hod. v Tihányiovskom kaštieli.

Na návštevníka čaká viac než 30 druhov a spomedzi nich – stovky živých, exotických švábov z rôznych kútov sveta. Dočasne sa do múzea nasťahujú zo súkromnej zbierky profesionálneho chovateľa Mareka Bartoša. Vidieť pod jednou strechou desiatky druhov a stovky jedincov tohto exotického hmyzu, vo veľkostiach od maličkých až po doslova obrie, nie je reálne možné ani v popredných zoologických záhradách Európy.

Zobraziť tlačovú správu 

Stredoslovenské múzeum získalo 19. septembra 2023 počas galaprogramu v Slovenskej filharmónii ocenenie za viaceré nadštandardné počiny v oblasti ochrany a prezentácie kultúrneho dedičstva. Patrí medzi ne záchrana stredovekého Oltáru očisťovania Panny Márie s oltárnym obrazom Spev Simeona umiestneným na hrade Ľupča, realizácia novej stálej expozície o histórii stredného Slovenska pod názvom Transithistory v Thurzovom dome na námestí SNP v B. Bystrici a realizácia audiovizuálneho viacjazyčného sprievodcu po vzácnej renesančnej Zelenej miestnosti v Thurzovom dome.

Zobraziť tlačovú správu 

Zelená sieň v Thurzovom dome sa dočkala ďalšej modernizácie a pre návštevníkov je opäť atratktívnejšia.

Zobraziť tlačovú správu 

Aj keď sú minerály klasifikované ako neživé prvky našej prírody, sú dôkazom mnohých tajomstiev na Zemi a odhaľujú nám jej ďalekú minulosť. Ich jedinečnosť budete môcť vidieť na výstave v Tihányiovskom kaštieli, ktorá sa v mesiaci august doplní aj o kvety púšte – kaktusy a sukulenty.

Zobraziť tlačovú správu 

Logá na stiahnutie

Stredoslovenské múzeum Banská Bystarica