Kvety podzemia a kvety púšte

VÝSTAVA

27.06. 2024 - 08.09.2024

TIHÁNYIOVSKÝ KAŠTIEĽ

Aj keď sú minerály klasifikované ako neživé prvky našej prírody, sú dôkazom mnohých tajomstiev na Zemi a odhaľujú nám jej ďalekú minulosť. Ich tvary, tvrdosť, štruktúra či farba sú dôkazom, že neexistuje minerál, ktorý by bol nudný a nezaujímavý. Sú to pomyselné kvety podzemia, sú umeleckým dielom, ktoré vznikalo milióny rokov pod povrchom Zeme. Ich jedinečnosť budete môcť vidieť na výstave v Tihányiovskom kaštieli, ktorá sa v mesiaci august doplní aj o kvety púšte – kaktusy a sukulenty. V rámci jednej výstavy sa tak spojí zdanlivo nespojiteľné.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja otvorí 27. júna v priestoroch Tihányiovského kaštieľa novú výstavu Kvety podzemia a kvety púšte. Milovníci prírody, geológie a záujemcovia o fascinujúci svet minerálov sa tak môžu tešiť na množstvo rozmanitých minerálov. Tie budú v auguste doplnené o kaktusy a sukulenty, ktoré sú známymi obyvateľmi púštnych oblastí.

„Zámerom výstavy je prepojenie živej a neživej prírody, prostredníctvom estetických minerálov z fondu Stredoslovenského múzea  a zbierkou živých kaktusov a sukulentov, ktoré si podmania každého návštevníka. Minerály aj kaktusy majú toho veľa spoločného. Človeka ohromia očarujúcou krásou farebných krištáľov, farebných rozkvitnutých kvetov, či nevšednými tvarmi. Zberatelia kaktusov či minerálov obdivujú krásy svojich kúskov a celý život si budujú svoje zbierky. Výstava bude dvojúrovňová, júl bude patriť v kaštieli minerálom v auguste sa ku nim doplnia spomínané kaktusy a sukulenty“,  informuje Lucia Hrčková, kurátorka výstavy.

Viac ako 9000 kusov

Už v dávnej minulosti  v útrobách baní baníci vo svetle kahancov obdivovali krásne a trblietavé kryštály rôznorodých minerálov vystupujúcich v dutinách rudných žíl. Práve v domácnostiach baníkov takto postupne vznikali prvé mineralogické zbierky. Prvé už zozbierané mineralogické zbierky slúžili aj ako východisko odborných popisov a vedeckých štúdií. Zaujímavé a veľmi hodnotné mineralogické zbierky vlastní aj Stredoslovenské múzeum. Z celej anorganickej zbierky, ktorú tvorí 9000 ks predmetov, tvoria najväčšiu časť práve minerály (4 879 kusov). Na výstave však návštevník uvidí len nepatrnú časť nádhery vytvorenú samotnou prírodou po dobu miliónov rokov. Kochať sa budú môcť nie len ich krásou, ale aj nesmiernou významnosťou a druhovou rôznorodosťou. Výstava bude okrem zaujímavých mineralogických vzoriek doplnená aj o krásne fotografie vybraných minerálov v spolupráci s Banskobystrickým geoparkom.

 „V auguste okrem minerálov zaplnia zimnú záhradu v kaštieli aj kaktusy a sukulenty zo súkromných zbierok členov Klubu kaktusárov pri Arboréte Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene. Aj prostredníctvom nich spozná návštevník rôznorodosť a krásu týchto pichľavých rastlín. Rozdelené budú podľa miesta ich prirodzeného výskytu na rôznych kontinentoch sveta. Keďže výstava bude nainštalovaná cez letné prázdniny, snažili sme sa ju zatraktívniť rôznymi interaktívnymi hračkami v spolupráci s o. z. Vedecká hračka, ktoré zaujmú aj detských návštevníkov. Vybuchujúca maketa sopky im priblíži viac vulkanickú činnosť, na slepej mape budú hľadať aktívne sopky ale dozvedia sa aj o produktoch každodennej potreby, ktoré obsahujú niektoré minerály s ukážkou konkrétneho minerálu,“ dopĺňa Jaroslava Bobáková, kurátorka výstavy.

Výstava minerálov a kaktusov so sukulentmi, ktoré svojou farebnosťou, tvarmi a štruktúrami ohromia všetkých návštevníkov potrvá v Tihányiovskom kaštieli do 8. septembra. Výstava bola realizovaná s  finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Navštívte vaše múzeum